V dňoch 18.10. a 9.11. 2023 navštívili triedy 5. F, 4. F, 4. G, 5. G a 3. F Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina v Brodzanoch.

Spolu s našimi krokmi nás interiérom kaštieľa, ktorý v 19. storočí patril aj rodine spisovateľa Puškina, sprevádzala „vôňa Ruska“, rôzne dobové obrazy, nábytok a mnoho ďalšieho. Každý salónik mal svoje čaro a oplýval históriou. Zaujímavostí o tomto mieste je však podstatne viac. Ide aj o drobnosti, ktoré tam ostali po rodine významného básnika. Jednou z nich je, že si jeho manželka a deti na zárubne dverí v kaštieli značili svoju výšku. Ďalšou zaujímavosťou je napríklad aj to, že básnik nikdy kaštieľ nenavštívil, pretože bol pod prísnym policajným dozorom, a tak Rusko nemohol opustiť. No i keď Puškin miesto nenavštívil, nemali sme pocit, že by tam po ňom nezostali stopy. Dokonca sme mali aj, nie príliš príjemný, zážitok z legendy, ktorá o kaštieli koluje. V kaštieli bývalo viac rodín, ktoré údajne videli záhadnú osobu v čiernom fraku s cylindrom na hlave. Počas prechádzky kaštieľom sme natrafili na výstavu dobových kostýmov, kde bol aj už spomínaný cylinder…

Okrem nádherného renesančného kaštieľa sme navštívili aj rozsiahly park patriaci ku kaštieľu, ktorý nechala vysadiť Puškinova dcéra Natália, neskôr kňažná von Merenberg. Nachádzajú sa v ňom busty slovenských a ruských spisovateľov, medzi inými i Alexandra Puškina. Parkom preteká potok Geradza, v ktorom plávali kačky, no i malá korytnačka, ktorá upútala našu pozornosť.

Celý kaštieľ je opradený niečím zvláštnym a myšlienka na všetky rodiny, ktoré kaštieľ obývali,v nás môže vyvolať množstvo otázok, pretože toto miesto má po historickej stránke naozaj čo ponúknuť.

Choďte sa pozrieť do Brodzian!

Simona Galbavá 5. F