Napísali o nás, Žilinský večerník, 19. 04. 2016

 

Žilinskí hoteláci opäť úspešne využili grant EÚ      

 

Tento rok nám naša škola ponúkla neobyčajnú možnosť absolvovať zahraničnú stáž a nadobudnúť nové skúsenosti. V rámci grantu EÚ – program Erasmus plus sme mohli stráviť 11 týždňov v nádhernom alpskom prostredí v Rakúsku. Túto jedinečnú príležitosť sme si nenechali so spolužiakmi újsť a chopili sme sa tejto šance.

Začiatok našej cesty sa začal vo Viedni, kde sme sa zúčastnili na týždennom kurze nemeckého jazyka s milou pani, ktorá sa snažila naučiť nás čo najviac. Po kurze sme mali každý deň program a spoznávali sme novú krajinu. Navštívili sme mnoho kultúrnych pamiatok, obchodov a dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o tomto meste. Po týždni nakoniec prišiel deň, keď sme sa museli všetci rozlúčiť a po dvojiciach  nás rozdelili do šiestich 4-hviezdičkových alebo 5-hviezdičkových hotelov v centrách cestovného ruchu.

Cestou na hotely  sme so spolužiakmi premýšľali o tom, čo nás tam vôbec čaká, ako budeme vychádzať s kolegami a ako si budeme zvykať na pracovný režim. Po príchode do hotela sme boli prekvapení, do akého krásneho a veľkého hotela sme sa dostali. Personál nás pekne privítal a prvé dojmy boli veľmi pozitívne. Čoskoro sme sa mohli s nimi viac zoznámiť a aj sa oboznámiť s hotelom a jeho fungovaním. Dozvedeli sme sa aj mnohé zaujímavosti o histórii hotela Neuhaus, ktorá siaha až niekoľko storočí do minulosti.  Čo sa týka stravovania, prevažujú u nich biopotraviny a mnoho skvelých jedál pripravovaných z čerstvých surovín.

Prvý týždeň na pracovisku bol pre nás veľmi chaotický, ale postupom času to išlo ako po masle. Začali sme si zvykať na nový režim a na spoluprácu s našimi spolupracovníkmi. Po čase sme sa aj zdokonalili v nemeckom jazyku a vďaka hosťom z iných krajín aj v anglickom jazyku. Svoj voľný čas sme využívali na prechádzky, cestovanie po iných mestách alebo sme mohli ísť na lanovku.

Ani sme sa nenazdali a 3 mesiace sú za nami. Tento pobyt bol pre mňa a myslím, že aj pre mojich spolužiakov, veľkou skúsenosťou, pri ktorej sme nadobudli mnoho zručností, ktoré nám po ukončení štúdia pomôžu lepšie sa uplatniť na trhu práce a zamestnať sa.

Všetkým by som rozhodne odporučila nepremrhať takúto príležitosť na stáž do zahraničia, lebo je to naozaj úžasná skúsenosť na celý život.

 

 

Alexandra Kováčová,

IV. F trieda Hotelová akadémia Žilina