Projekt Erasmus+ v Španielsku

 

12204380_766201903483736_1364814122_oEU flag-Erasmus+_vect_POS

ŽILINSKÍ HOTELÁCI VO SVETE

 

V lete tohto roku dostalo 12 študentov našej školy príležitosť absolvovať stáž v rámci grantu EÚ – program Erasmus+ projekt Mobilita študentov v zahraničí – lepšia šanca uplatniť sa na trhu práce v oblasti cestovného ruchu.

Táto stáž sa konala v Španielsku presnejšie v meste Málaga. Španielsko je prekrásne a ľudia sú veľmi priateľskí. Prvý týždeň sme spoznávali mesto a zdokonaľovali sa v španielčine. Boli to úžasne chvíle trávené so spolužiakmi a kamarátmi. Spoznávali sme pamiatky, obchody a kultúru mesta. Po tomto týždni prišlo rozdeľovanie do jednotlivých stredísk, kde sme mali stráviť ďalších 11 týždňov stáže. Rozdelili nás po 2 do každého strediska.

Cestou na stredisko sme asi každý rozmýšľal, ako to tam bude vyzerať, akí budú spolupracovníci a ako sa zaradíme do každodenného režimu. Po príchode na stredisko nás čakalo prekvapenie v podobe krásneho hotela a uvítania personálom. Prvé dojmy boli úžasne a ani sme sa nenazdali a hneď sme sa pustili do pomáhania s prípravami na svadbu, ktorá sa mala konať v ten večer.

Prvý týždeň bol chaotický, ale postupom času sme si zvykli, a potom to už išlo jedna radosť. Všetci boli ústretoví a pomáhali nám, ako sa len dalo. V jazyku sme sa po krátkom čase zdokonalili a zrazu naše konverzácie so zamestnancami ale aj s hosťami boli obsiahlejšie ako len „Si“ alebo „No“. Okrem španielskeho jazyka sme sa zdokonaľovali v anglickom jazyku vďaka hosťom, ktorí boli z Londýna.

Voľné chvíle sme trávili odpočinkom buď pri bazéne, hraním tenisu alebo spánkom. Mali sme možnosť  navštíviť našich spolužiakov alebo pamiatky v okolí. Naše najčastejšie cesty viedli do Málagy, od ktorej sme boli vzdialení cca 20 km. Ani nevieme ako a už sa blížil dátum odletu.

Bolo tam úžasne a hlavne si odtiaľ okrem skúseností odnášame pekné spomienky a možnosť sa vrátiť. Som rád, že som sa zúčastnil tohto programu a nesmierne som si pobyt v zahraničí užil.

 

Michal Jánoška, 4.F